Odstraňovač skvrn nepomáhá a jste zoufalí z toho, že se vám nedaří z vašeho oblíbeného oděvu odstranit skvrnu například od vína, hořčice, kávy, potu nebo dokonce celou zrádnou žvýkačku? Nebojte se, naše poradna je tu právě pro vás. Osvědčené tipy, které praktikovaly už naše babičky, jsme vám sepsali do tohoto praktického článku.

Žvýkačka

Určitě jste se někdy setkali s problémem, který představuje žvýkačka na oblečení. A když ne u vás, tak určitě u svých malých ratolestí. Nepředstavitelný problém, který se dá vyřešit nezvyklým, ale přesto jednoduchým způsobem. Oděv, na kterém se nachází tohle malé „zlo“ jednoduše vložíme do mrazáku, necháme zmrazit a poté žvýkačku opatrně odlomíme, popřípadě rozdrolíme. Určitě nedoporučujeme oděv se žvýkačkou dávat do pračky a prát, mohlo by dojít k nemilému problému.

Víno, alkohol

Bujaré večírky do rána, kde alkohol teče proudem. Možná je to vše za vámi, ale i při slavnostní večeři se může stát nehoda, kdy svou oblíbenou košili, nebo šaty polijete vínem nebo jiným druhem alkoholu. Skvěle zabírá kyselina citrónová a kyselina vinná. Postižené místo pokapeme, vymyjeme a přepereme obyčejným mýdlem.

Krev

Zní to děsivě, ale i malý oděrek může způsobit nepříjemné a „silné“ krvácení. Ani si toho nemusíte všimnout a krev je na vašem oblečení. Nejrychlejší způsob, kdy krev ještě není dlouze zaschlá, oděv umyjeme pod studenou vodou. Popřípadě můžeme ještě použít triky s vodou a solí. Kdy vytvoříme „pastu“ a místo na oděvu ošetříme a vymyjeme.  V žádném případě postižené místo na oblečení nemyjte pod horkou vodou!

Pot

Neznáme nikoho, kdo by se s tímto problémem nesetkal. Zvlášť po tropickém létě, jsme bojovali se skvrnami od potu často. Klasická babičkovská rada je jednoznačně hrst soli v litru vody. V tomto „roztoku“ poté oblečení namáčíme. Poté klasicky vypereme v pračce. Další radou, která už něco pamatuje, je čpavek, který zředíme s vodou v poměru 1:10, poté krátce vymýváme a nakonec přepereme.

Borůvky

Máte rádi například borůvkový koláč, nebo sem tam vyrazíte do lesa nasbírat tyto oblíbené dobrůtky? Nemusíte ani říct švec a borůvky jsou rozmazány na vašem tričku a kalhotách. Další trik, který praktikovaly už naše babičky, je takový, že oděv od borůvek namočíme na noc do kyselého mléka. Potom vypereme a to nejprve ve vlažné vodě. Pak už si můžete oblečení vyprat v aviváží, abyste se zbavili pachu kyselého mléka.

Káva

Kávu, nebo například kakao můžete vyprat tak, že oděv vysušíte a poté vyperete v mýdlové vodě změkčené sodou. Nám se to v práci stává často, takže věřte, že se jedná o osvědčený postup.

Hořčice

Další známy problém, který se nám stává nejčastěji v létě. Je totiž období grilovaček a tak se nám už určitě stalo, že na takové zahradní párty skončilo nejedno oblečení „pokýpané“ hořčici. Toto oblečení necháme zaschnout, skvrny pokapeme citrónem a poté přepereme v mýdlové vodě.

Skvrny od potu      Tragédie v podobě rozlitého vínaTým I-Moda, 22.09.2015

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT


KOMENTÁŘETo Top