Určitě již mnozí z vás slyšeli o viskóze. Další textilní materiál, který jste určitě viděli na štítku vašeho oblečení. Jedná se o uměle vyrobenou látku, jejíž hlavní součástí je celulóza (základní a čistě přírodní vláknina, která se získává z bavlníku nebo ze dřeva).

Historie

Známá je od 19. století z Francie, ale ten pravý „boom“ zažila ve 20. století kvůli oběma světovým válkám. V obou světových válkách byl blokován dovoz veškerých důležitých textilních materiálů, a proto zůstala viskózová vlákna jako téměř jediná surovina pro textilní průmysl. Produkce viskózy zůstala do dnešních dnů vysoká.

Šála z viskózy

 

Vlastnosti

Svými vlastnostmi se velice podobá hedvábí (vznikla jako náhrada za drahé hedvábí) a také bavlně. Na omak je velice příjemná, hladká, měkká, savá, splývává a chladivá. Tato textilní látka nežmolkovatí a díky příměsi polyesteru se oblečení z viskózy nekrčí. Takže i vaše oblečení vyrobené z viskózy zůstane po celodenním dni v práci a cestování v autě nepokrčené a hladké. Další obrovskou výhodou je příjemně nízká cena výrobků z tohoto vlákna. Oděvy s touto příměí se nedoporučují prát na vysoké teploty (řídit se podle štítku na oblečení) a už vůbec ne sušit v sušičce. Dochází k častému srážení a vlákna ztrácejí na životnosti.

Letní halenka z viskózyČerný overal z 95% viskózy

Jasná volba

Výrobkem z viskózy určitě neprohloupíte, ba naopak. Za nízké ceny výrobků, které obsahují tohle vlákno, dostanete kvalitní výrobek se spoustou výhod. Overaly, které se letošním rokem stávají velice populární, jsou z většiny vyráběny právě z viskózy a podle ohlasů jsou ženy nadmíru spokojené. Praktičnost, krása, pohodlí a chladivost jsou na tropické dny jednoznačnou volbou. /zdroj wiki/Tým I-Moda, 09.06.2015

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT


KOMENTÁŘETo Top