Jedním z nejznámějších přírodních materiálů, který zajisté zastupuje polovinu vašeho šatníků, je bavlna. Jemná substance z vláken získávaných ze semen rostlin, které se využívaly už před několika tisíci lety. Existuji důkazy, které tvrdí, že bavlnu využívali pro textilní materiál již dávní obyvatelé Egypta (zdroje uvádí 7000 let staré textilie).

 Bavlna  Květ bavlny

Díky svým jedinečným vlastnostem, je dodnes bavlna mezi těmi nejvyužívanějšími materiály. Pyšní se úžasnou pevností, která po namočení nabývá na své síle. Dále je to velice příjemný a pohodlný materiál, který perfektně absorbuje vlhkost. Takže ano, i váš ručník, který tak perfektně vysuší vaše tělo, nebo oblečení, které využíváte pro sport a cítíte se v něm i po vysoké námaze příjemně, je vyrobeno z bavlny. Je dobře barvitelná, nedráždí pokožku jako umělé materiály, umožňuje snadnou dýchatelnost a i přesto, že její výroba a pěstování nepatří mezi nejjednodušší procesy, tak v poměru kvality a ceny dostaneme hezké a odolné oblečení za příjemné ceny. Abychom bavlnu jen nechválili do nebes, tak musíme zmínit i malé nevýhody tohoto materiálu. Textil vyrobený z bavlny se snadno krčí, takže je potřeba své oblečení pravidelně žehlit (pro někoho je to koníček, takže to možná bude brát jako výhodu), v zimním počasí není materiál ideální volbou proti chladu, takže vás příliš nezahřeje. A díky svému přírodnímu původu, má bavlna bohužel tendenci plesnivět, pokud se o svůj produkt nestaráme a necháme jej někde skrčený a vlhký.

Bavlna je tu stále s námi a věříme, že ještě několik let bude. Málokterý umělý materiál vám navodí ten příjemný pocit pohodlí, prodyšností a kvality. 

 

 

Složení bavlněného vlákna a jeho doprovodných látek /zdroj wiki/

Komponenty Bavlněné
vlákno (%)
Primární
stěna (%)
Doprovodné
rostl. látky (%)
Celulóza 88-96 52 23-28
Pektiny - 12 -
Pentozány - - 5-10
Lignin - - 22-26
Vosky 0,4-1,0 7 5-7
Popel 0,7-1,6 14 2,6-2,8
Proteiny 1-2 12 2-4
Vápník 0,1 - 3,7
Magnezium 0,07 - 0,7

Víte, že?

Na štítcích výrobků může být bavlna uváděná pod cizími názvy a to:

- Algodão

- Cotton

- Baumwolle

- Pamuk

- PamutTým I-Moda, 28.05.2015

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT


KOMENTÁŘETo Top