Výběr obuvi

Při výběru obuvi dbejte na to, aby zvolený typ, velikost a tvar přesně odpovídaly Vašim potřebám. Nevhodně zvolený druh obuvi, velikosti, šíře nebo tvar obuvi nemohou být důvodem k pozdější reklamaci. Při vybírání obuvi zvažte také účel užití, provedení, materiálové složení a způsob ošetřování obuvi. Je žádoucí předcházet všem faktorům nepříznivě ovlivňující plnou funkčnost a životnost obuvi, jako např. vysoká intenzita užívání obuvi (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv), používání obuvi k nevhodnému účelu, prací obuvi apod. Pro zachování dobrého stavu obuvi a její plné funkčnosti je nutná pravidelná údržba. K ošetřování obuvi používejte pouze prostředky k tomu určené.

Nesprávná nebo nedostatečná údržba obuvi podstatně zkracuje její plnou funkčnost a životnost. Záruční doba a životnost obuvi jsou různé pojmy. Životnost obuvi je dána způsobem a intenzitou používání a nemusí být vždy stejná jako záruční doba. Při intenzivním užívání může být životnost obuvi kratší než poskytovaná záruka. Lhůta pro uplatnění reklamace je 24 měsíců.

 

Abyste byli s naším výrobkem maximálně spokojeni co možná nejdéle, poskytneme Vám několik rad, jak zakoupené zboží správně udržovat a ošetřovat.

 

Účelovost obuvi

Účelovost ovlivňuje volbu použitého materiálu, konstrukci, provedení a způsob údržby obuvi.

 

Vysoce módní obuv – jedná se o aktuální styl v oblasti oblékání a vizáže, který je v určeném časově omezeném období, upřednostňován. Výrobky jsou vysoce elegantní a jsou zhotoveny dle převládajících nejnovějších trendů, módy a současného vkusu. Zcela zásadní hodnotou této obuvi je její vzhled, nikoliv již obvyklé užitečné vlastnosti, typické například pro vycházkovou obuv. Tato obuv není určena pro každodenní používání. Svou konstrukcí a materiálovým složením je určena, nevržena a vyrobena k nošení v nenáročných podmínkách kdy na prvořadá je u ní módnost, nikoliv životnost.

 

Vycházková obuv – může být používaná v místnostech nebo po místních komunikacích. Vyznačuje se masivnější a trvanlivější konstrukcí oproti obuvi společenské.

 

Společenská obuv – je určena především pro nošení v interiéru a nehodí se k delší chůzi, neboť je velmi citlivá na mokro a nerovný povrch.

 

Sportovní obuv – je nutno vybírat s ohledem na zátěž, kterou provozování daného sportu vyžaduje. Proto je nutno přesně zvolit odpovídající velikost, výšku, tvar a druh materiálu, případně hmotnost obuvi. Využití k jiným účelům může výrazně ovlivnit její životnost.

 

Rekreační obuv – je obuv určená ke sportovně-rekreačním příležitostem. Do této skupiny se řadí obuv sportovního vzhledu, dále holínky nebo obuv plážová, která je určena ke krátkodobému použití, tzn., že tato obuv není určena k provozování sportovních aktivit.

 

Zimní oteplovací obuv – tzv. Sněhule jsou určeny především do sněhu, nikoliv na celodenní nošení.

 

Domácí přezůvková obuv – lehká obuv jednoduché konstrukce určena k nošení v místnostech.

 

Výrobní způsob

Zásadní hledisko ovlivňující funkci a údržbu obuvi je výrobní způsob, tzn. způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem.

Obuv lepená – spodek obuvi je ke svršku připevněn lepením. Promáčení nebo propocení obuvi může negativně ovlivnit pevnost lepeného spoje. Při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).

Obuv flexiblová – obuv s efektním prošíváním, díky kterému je velmi pohodlná, lehká a ohebná. Nevýhodou této obuvi je její omezená vodě odolnost. Tuto obuv používejte především v suchém prostředí. Obuv důkladně krémujte nebo impregnujte, tím zvýšíte odolnost této obuvi.

 

Ošetřování obuvi

Useň – nejčastěji používány přírodní materiál. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční vlastnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Tento materiál není neomezeně odolný působení vlhkosti vnějšího prostředí, stejně jako působení vlhkosti zevnitř obuvi (pot). O tuto obuv je potřeba neustále pečovat.

 

Textil – obuv ošetřujeme za sucha kartáčováním a čistícími spreji na textil.

 

Syntetická obuv – často se zaměňují s usňovými materiály. Avšak tento materiál má jiné vlastnosti (prodyšnost, přizpůsobivost, absorpce). Obuv ošetřujte prostředky určené pro ošetření syntetiky, nebo pouze vlhkým hadříkem a vytřete jej do sucha. V žádném případě nepoužívejte k ošetření prostředky určené pro kůži!

 

Další zásady správného udržování

Při obouvání obuvi, zejména s uzavřenou patou, používejte obouvací lžíci.

Při každém použití je nutné nechat obuv důkladně vyschnout a vyvětrat. Používání nedostatečné vysušené obuv způsobuje její nadměrné opotřebení.

Po vyzutí obuv napněte na plastové napínáky odpovídající velikosti

Letní otevřená obuv a módní textilní obuv má omezenou životnost, cca 1 sezónu.

Není dovoleno, aby se obuv prala v pračce.

Doporučujeme měnit pravidelně vkládací stélky do obuvi, aby nedošlo k poškození vnitřní části boty. Jde o základní údržbu uživatele, kterou si zákazník hradí sám.

Bílé materiály mohou v průběhu užívání mírně zežloutnout.

U každého syntetického materiálu dochází k jeho přirozenému stárnutí, a to i když se nepoužívá. 

 

To Top